Трійська унція криптовалюти

Визначення валюти всім відоме та зрозуміле. Всі знають, що валюта – це долари, євро, ну може ще рублі. Але на справді визначення валюти значно ширше, і може це стане відкриттям для вас, але гривня це теж валюта. Чому?

Тому, що по своїй суті валюта – це одиниця, якою можна виміряти вартість товару. Валютою окрім грошей можуть бути і цінні папери, і золото, і навіть цигарки.  Валюта буває: національна (наша гривня); міжнародна, до якої можна віднести спеціальні права запозичення (СПЗ), емітентом яких є Міжнародний Валютний Фонд. Ви не чули про СПЗ, МВФ та Світовий Банк, що ж, у світі є ще багато чого цікавого. Залежно від способу використання, тобто де можна придбавати за неї товари чи послуги, поділяється: на конвертовану і неконвертовану, наприклад цигарки не є вільно конвертованою валютою оскільки мають цінність лише в певні часи та в певних місцях. Також є валюта платежу, валюта ціни, валюта операцій, та таке інше.

Валюта, яка вільно і необмежено може обмінюватись на інші валюти, є вільно конвертованою, наприклад евро, долар, гривня. Гривня? Ну гривня не зовсім вільно конвертована, але хотілось би. Згідно Вікіпедії, – домінуючим в оцінці конвертованих валют залишається принцип відсутності валютних обмежень, у зв’язку з чим українська гривня поки залишається частково конвертованою валютою, оскільки НБУ ввів ряд заборон на вільний обмін гривні на інші валюти. Це пов’язано з тим, що Україна відноситься до країн з перехідною економікою та дуже залежна від імпорту, імпортні ж товари купуються за валюту, а тому, для того щоб курс гривні, а відповідно і ціни на товари, залишалися стабільними, НБУ здійснює монетарну, – так звану політику стримування.

Взагалі валюти в наслідок того, що їх додатковий випуск, а по науковому емісія є безмежним, мають особливість постійного знецінення. Гривня за 22 роки у порівнянні до долара знецінилась у 16,47 разів – із 1,7 гривні за “бакс” у 1996-му, до 28 гривень у 2018 році.

Існує думка про те, що рівень інфляції долара США дуже низький. Але за останні 100 років долар США втратив більше 97% своєї купівельної спроможності, в той час як середньорічна ціна на золото виросла з 20 до $ 1650. $ за одну трійську унцію. Такий дисонанс виник внаслідок того, що кількість золота є обмеженою, золото до поки що, не навчились створювати і філософський камінь так і не знайшли, принаймні про це не чути, а друкувальні станки не зупиняючись штампують нові порції грошей. Що ж, тримати довгий час свої заощадження у валюті, емісія якої безмежна не доцільно.

Цікаво, що курс біткоїна та українського карбо, ємісія, яких обмежена чітким алгоритмом, теж значно виріс відповідно до долара та гривні. Фінансові регулятори України на чолі з Національним Банком України, мабуть в наслідок того, що гривня не є вільно конвертованою валютою, вважає що криптовалюта не повинна називатись криптовалютою, оскільки не має ознак грошей, але як ми знаємо валютою можуть бути і цигарки. Попри все валюта захищена криптографічним механізмом набуває все більшого поширення. Ідея створення захищених електронних грошей не нова.

Ще в 1982-му Девід Чом опублікував досить важливу для даної області статтю, в якій, крім іншого, описав основи криптографічного організації ‘сліпого підпису’. Ідеї, описані в статті, внаслідок свого новаторства, заклали основу зародження руху ‘шіфропанк’, таких собі анархістів. Пропозиція Чома дозволяла користувачам отримувати цифрову валюту з банку і витрачати її так, щоб ні банк, ні будь-яка третя сторона простежити ці витрати не могла.

Використання криптографії з метою конфіденційних платежів почали використовувати ще з 1990 року, найвідомішою є  система Девіда Чома, але в наслідок певних причин вона не набула значного поширення і в 1998 році DigiCash збанкротувала, але саме платіжну систему DigiCash  можна вважати початком виникнення криптовалюти.

Своїм походженням назва криптовалюта (від англ. Cryptocurrency) — завдячує тому, що емісія та її облік засновані на асиметричному шифруванні і застосуванні різних  методів захисту.

Вперше, термін «криптовалюта» почав використовуватися після появипірингової платіжної системи Bitcoin, яка була розроблена в 2009 році людиною або групою осіб під псевдонімом Сатосі Накамотоі він же добув перші біткоїни методом майнінгу.

Щоб добути 1 Bitcoin (Головний представник криптовалюти) потрібна спеціальна майнінг ферма або потужний комп’ютер. Майнінг ферма – це спеціально налаштований комп’ютер в якому замість одної відеокарти декілька штук. Для чого потрібно стільки відеокарт? Така кількість відеокарт дозволяє обробляти велику кількість розрахункових операцій. Є хибне уявлення про те, що це відбувається  в наслідок  запакування файлів в блоки, але насправді це не так. Справа в тому, що в мережі відповідної криптовалюти ведеться реєстр усіх транзакцій, хто скільки куди і кому монет переслав, ці реєстри підписуються спеціальним відбитком попередніх транзакцій, який називається, хешем. Хеш, це рядок символів, який утворився в наслідок того, що реєстр, попередній хеш та деяке число було зашифровано відповідним криптографічним алгоритмом. Але не кожен хеш може бути прийнятий системою, в мережі біткоїн такий хеш повинен починатись з двух нулів. Тому комп’ютери внаслідок перебору додають різні цифри до реєстру та попереднього хешу і чекають хеш який починається з двої нулів, хто перший знайшов такий хеш той забрав собі винагороду. Винагорода за такий хеш генерується по різному і з часом стає все меншою, а внаслідок конкуренції в мережі, складність добування росте з кожним новим підключеним комп’ютером, або фермою.

Наразі, зараз багато заяв про те, що криптовалюта є спекулятивним інструментом та поряд з цим з 1 липня 2017 року у Японія, з 2015 року у ЄЕС криптовалюта є законним платіжним засобом, а в США криптовалюта прирівнюється до капітального активу. Поряд з цим, у Китаї взагалі заборонили використовувати крипто валюту, хоча найбільші майнінгові ферми знаходяться саме там. В Україні є декілька законопроектів, які передбачають вільний обіг криптовалюти, але всі вони надають криптовалюті статус товару, що породжує ускладнений механізм оподаткування та робить невигідними обіг крипто валюти між платниками ПДВ.

Ми маємо надію, що попри всі заборони криптовалюта знайде своє законне місце в сфері фінансів, і cryptcom стане надійним та простим провідником у світі криптовалют.