Початок розвитку грошових відносин

Не повірите, але колись грошей не існувало і люди обмінювали одну річ на іншу. З часом, в людей виникла проблема, оскільки, в різних куточках світу речі оцінювались по різному. Виникла думка: може взяти, щось таке, що можна було б обміняти на, що завгодно де завгодно. Хтось почав обмінювати товари на мушлі, а де хто навіть на інших людей. Поряд з цим, в ті часи вже існували скарби, такі як: застібки для одягу , персні, браслети, тощо. Вироби з металів цінувались найбільше, оскільки, були більш міцні ніж їх аналоги з кістки чи дерева. Але й серед металів почали виділятись ті, що довгий час не втрачали свій зовнішній вигляд не піддавались ерозії. Ці метали рідко траплялись, а тому цінувались, як справжні скарби, ну майже, як криптовалюта

До речі, більшість стародавніх монет, які знаходять археологи зроблені із золота, можливо це пов’язано із законом Грешема, але то окрема історія.

І ось, нав’ючені золотими і срібними зливками каравани вирушають у дорогу. На базарних майданах, у центрі розміщені тарілчані ваги, схожі на качелі. На одну тарілку навантажують золото на іншу сідає чарівна тендітна дівчина, як еталон ваги. Ніщо не нагадує? Так, саме звідси і пішов вислів «Ти ж моє золотце люба». Але згодом, чарівна дівчина перетворювалась в не менш чарівну жінку, а потім в пухкеньку бабусю. І куплений рік тому кінь вартував більше золота на декілька кілограмів, бо еталон ваги став важчім. Забігаючи на перед, хотілось би зауважити, що в наш час в наслідок додаткової емісії та інфляції купівельна вартість також зменшується.

Скориставшись нагодою, ювеліри почали випускати монети вартість яких визначалась довірою до клейма майстра. Що тільки з тими монетами шахраї не робили і обкушували краї, і стирали наждачкою. Бачили насічки на сучасних монетах на краях? То захист від надкушування країв.

Причиною виникнення чеканки монет стала підробка, а саме, додавання дешевих металів у монети. Отже, гроші спочатку були злитками, потім палками, пластинами, хто бачив срібну гривню в музеї той знає, такі гроші були в край незручні в використанні бо велику кількість таких коштів було важко переносити. Згодом, на зміну монет прийшли купони їх видавав ювелір. Використовувати купони теж було не вигідно бо їх легко було підробляли. Потім в гру включилась держава й почала придумувати правила гри, обмежуючи законність обігу грошей. Так з’явились перші Національні банки з виключним правом друку грошей, та певними правилами фінансування уряду своєї країни. Грошові сурогати опинились поза законом, вводиться відповідальність за підробку грошових знаків. Оскільки за законом Грешема погані гроші витісняють хороші то з часом залишились тільки паперові гроші, підтверджені чесним словом Держави та механізмом примусу на приймання цих розмінних одиниць.

Якщо звернутись до Вікіпедії, то там є цікава історична довідка, про те, що перші монети почали друкувати у Венеціанській республіці ще за часів правління Людовика I Благочестивого (814-840). Монети були срібними і називались денаріями. З плином часу республіка стала одним з наймогутніших торгових держав середньовічної Європи. Цікавим є те, що Венеція забезпечувала не тільки власні потреби, а й визначала грошовий обіг як середньовічної Європи, так і Середземномор’я.

За матеріалом все тієї ж Вікіпедії ми можем дізнатись, що монетна реформа Енріко Дандоло (1192-1205) призвела до появи першої в Європі монетної системи з декількох грошових знаків з чітким обмінним курсом. Венеціанський Матапан став найбільш високопробної срібною монетою, яка набула широкого поширення в якості торгової монети. Венеція зайняла місце одного з найважливіших центрів монетного карбування, чиї срібні гросо були стандартом для Европи і середземноморських країн XIII століття. Справжньою революцією стало введення в обіг квартароло, який після розпаду Римської імперії став першим грошовим знаком, чия номінальна вартість була вищою вартості металу, що в них містився.

Але в наслідок емісії та інфляції ці гроші були витіснені борговим паперами така грошова система збереглась і до нашого часу. Адже паперові гроші це по суті боргові розписки їх емітента (той хто створив ці гроші) не забезпечені ні чим, окрім того, що держава примушує їх використовувати.

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *